Význam šperků
O tom, že každá věc či událost kolem nás má svůj význam, není sporu. Nejinak je tomu i se šperky, jejich tradicemi a významy. Dnes se na šperky díváme víceméně jako na doplněk každodenního outfitu, ale šperky mívaly mnohem hlubší význam. Bývaly spojené s určitými událostmi, slavnostmi či rituály, představovaly vstup do světa magie, symbolizovaly určité postavení, používaly se jako dědičné odznaky, měly zkrátka moc ladit jejich nositele k určitému cíli na jeho cestě životem. K těmto původním významům se postupně přidával význam estetický, módní, který více či méně původní významy vytlačil. Některé se však dochovaly dodnes. Dokazují to korunovační klenoty, biskupské prsteny, náhrdelníky či řády, pečetní prsteny, snubní prsteny..
Osobní šperky navazují na tyto dávnověké tradice s úctou a respektem k člověku, přírodě i vesmíru. Snoubí se v nich osobnost nositele s důvodem jejich vzniku, s tím, co je pro toho kterého člověka důležité. Osobní šperk nevzniká z pouhého rozmaru mít a nosit šperk, je to spojení krásy, jedinečnosti, účelu a investice s významem vnitřního souznění.
Nahlédněte do mé galerie (Přívěsky, prsteny, soupravy, ostatní)..
Náušnice – symbol příslušnosti
První náušnice jsou datovány cca 3000 let př.n.l., sloužily jako poznávací znamení určitých skupin, zejména náboženských, kmenové příslušnosti nebo postavení ve společnosti.
Domorodé kmeny používaly náušnice jako ochrana před zlými duchy.
Ve starověkém Řecku a Římě to byl i velice oblíbený módní doplněk. Známé jsou také z hebrejské tradice, spojené byly s rituály na cestě k osvícení.
Ve středověku nebyly náušnice až tak časté, neboť v módě byly také paruky, klobouky a vysoké límce, které náušnice víceméně překrývaly. Od 17.století však zase zažívaly boom. Prim hrály samozřejmě zlato a drahé kameny.
Nejen v dnešní době náušnice nosí muži. V dřívějších dobách byly například výsadou námořníků. Kruhová náušnice znamenala, že obeplul celý svět. Pokud námořníci na svých cestách zemřeli, sloužila náušnice jako platidlo za křesťanský pohřeb.
Jiným případem jsou náušnice v uších otroků. Ty se dávaly do uší napevno a nedaly se sundat.
Někteří jsou přesvědčeni, že propíchnutím uší se stimuluje akupunkturní bod odpovědný za zrak.
Prsteny jako magický symbol
Prsteny sloužily podle některých zdrojů původně jako amulety na ochranu prstů kouzelníků během magických seancí. Prsty jsou totiž naše slabé místo, neboť jejich prostřednictvím vydáváme nebo přijímáme různé síly. Tyto prsteny bývaly původně z bronzu či zlata a mívaly na sobě vygravírovaná hebrejská písmena nebo řecké formulky, magický čtverec, monogram, Ježíše Krista, kříž, vsazené některé drahé kameny či vyobrazení různých zvířat.
Kruh je vlastně dokonalý tvar, symbol nekonečnosti či cykličnosti. Nikde nekončí ani nezačíná. Bývá spojován s hadem zakousnutým do vlastního ocasu (Uroboros).
Tradice pečetního prstenu, zdá se, pochází z Východu. Zpravidla to byl prsten s pentaklem, na němž bylo vyryto jméno jeho majitele. Muslimové nosili tradičně prsteny ze stříbra, protože si mysleli, že pouze stříbro je na prsteny vhodné.
Magický prsten ze zlata a s rubínem (v němž byl vygravírován kříž svatého Jiří) na prsteníku levé ruky nosili i angličtí suverénové.
Snubní prsteny
Asi nejtypičtější zachovaný doklad se týká samozřejmě vzájemné výměny prstenů během zásnub nebo svatby, toho posvátného pouta či posvátného svazku. Zamilovaní si dávají najevo, že jsou k sobě svázáni, že je pojí neviditelný řetěz, na jehož koncích se nacházejí ony dva prsteny.
Dříve však nosily snubní prsten pouze ženy. Prsten na prsteníčku znamenal fakt, že žena je zadaná a pro ostatní muže nedostupná. Dnešní symboly věrnosti či oddanosti vycházejí spíše tedy z této tradice.
Snubní prsteny se nosí většinou na levé ruce. Tato tradice má počátky už ve středověku, kdy lidé věřili, že prsteny symbolizující svazek by se měli nosit na čtvrtém prstě levé ruky, protože jím prochází vena amoris – „žíla lásky“. Symbolicky je tedy prsteník prstem vztahů, či prstem srdce. V některých kulturách se ujala tradice nošení zásnubního prstenu spíše na pravé ruce.
Zásnubní prsten
Zásnubní prsten představuje slib muže, že si ženu, které daruje prsten, vezme. Je dnes spojen s velkou odpovědností, zejména v naší civilizaci, kdy se klade na akt žádosti o ruku a předání zásnubního prstenu velká váha. Proč ne? Zásnubní prsten může být pro nastávající velkým překvapením. A jeho výběr není pro partnera žádnou hračkou. Už jen vybrat tu správnou velikost je vcelku obtížné, neméně důležité je zvolit design, který ocení hlavně jeho partnerka. A také předání onoho kouzelného kroužku dá dost práce s plánováním.
Zásnubní prstýnek se dá předat klasicky v kleku a za doprovodu hudby, vhodit do skleničky se sektem, nebo lze vymyslet i jiné netradiční či kaskadérské kousky. Jde tedy opět o zapamatování si, vtisknutí si této události do paměti. Samotné předání prstenu jen umocní všechny vjemy s předáním zásnubního prstenu spojené.
Zajímavosti:
Prsten biskupa a papeže
Prsten symbolizuje slib věrnosti církvi, biskup (papež) s ní vstupuje do celoživotního svazku.
Prsten Prométheův
Řecký hrdina Prométheus přinesl lidem oheň, který uloupil na Olympu z výhně boha Héfaista. Na Diův příkaz byl Prométheus potrestán, Héfaistos ukul řetěz, kterým Prométhea připoutali na vrcholek skály kdesi na Kavkaze. Titána cestou za jiným úkolem jakoby mimochodem vysvobodil Hérakles, pomocí svého proslulého kyje řetěz rozbil. Zeus už byl svolný nechat Prométhea na svobodě, v platnosti ale zůstávala jeho slova, že Prométheus zůstane ke skále navždy připoután. To se dalo obejít tím, že Prométheus musel nosit jeden článek řetězu jako prsten a tam, kam se obyčejně připevňuje drahokam, má zasazen kousek kamene z kavkazské skály.
Prokletý prsten vůdců Třetí říše
Prsten vůdců Třetí říše směli nosit jen vyvolení jedinci. Kdokoliv jiný by si jej navlékl na prst, byl by proklet.
Náramek
Náramek má svůj původ na Východě. Původně sloužil jako amulet či talisman, byl vyroben z kovové destičky, do níž bylo vloženo devět drahých kamenů, které měly svůj magický význam a moc. Svůj původní význam si náramky zachovávají v Indii či v Tibetu. Náramky na kotnících jsou také výsadou indických či afrických tanečnic, jsou spojeny s rituálem vnímání pohybu a zvuku.
Náhrdelník a přívěsek
Předchůdcem přívěsku či dnešního náhrdelníku jsou magické náhrdelníky mágů, které nosili během rituálů. Typickým příkladem z pozdější doby jsou například hebrejští velekněží s jejich náprsními tabulkami osázenými drahokamy.